רקמה

עודכן ב: 15 אפר 2018

רקמה היא מלאכת יד מהעתיקות ביותר בעולם, כבר בתקופת האדם הקדמון החלו לייצר לעצמם בגדים בטכניקת התפירה, והשתמשו בטכניקת השיטה הזו כדי ליצור קישוט בבגד.

עקב אי העמידות של הבדים והחוטים אין כמעט מזכרות מרקמות עתיקות, למרות זאת יש מספר שרידים של רקמות שנמצאו לפני 3,000 שנה ביוון, בבל וסוריה ובעוד מקומות בודדים.


שיטת הרקמה מתבצעת על ידי שזירת חוט צבעוני על גבי בד באמצעות מחט.

ברקמה יוצרים קישוטים על בדים.

מראה הקישוטים תלוי בתך- סגנון רקמה, רקמה יפה ומדויקת תלויה באחידות ודיוק התכים, גודלם ומתיחותם.

לתכים שונים מטרות שונות, יש תכים שמיועדים לתפירה ויש כאלן המיועדים לרקמה.

אומנות הרקמה עברה מאם לבת במשך אלפי דורות, גם הגברים היו עוסקים במלאכת הרקמה. הרקמה היא אמנם מלאכת יד עתיקה ובכל זאת היא עדיין רלוונטית גם כיום.


רקמה ממוחשבת

כיום שיטה זו הפכה לממוחשבת, לצורכי עיצוב בגדים ופריטי לבוש שונים, חברות מסחריות שונות, קבוצות כדורגל ועוד ממתגות את עצמן עם רקמה ממוחשבת, כמו כן בפריטי יודאיקה כמו עטיפות לספרים, טליתות, יצירת חופות ועוד. בזכות שיטת הרקמה הממוחשבת ניתן להטביע אין סוף דוגמאות ועיטורים וסמלים על ידי מכונות רקמה ממוחשבות בטכנולוגיות מתקדמות.ההבדל בין רקמה למלאכות דומות

הרקמה נועדה להוסיף לבד קיים קישוט והיא לא מייצרת מוצר חדש מאפס אלא מקשטת על מוצר קיים. לכן חייטים, תופרים ומעצבים משתמשים בטכניקה זו על מנת לעטר את הבדים שעליהם הם עובדים.

רקמה דומה לציור, בציור יש דף ומכחול במקביל לרקמה שיש לה את החוט והמחט וניתן לייצר ציור מהחוטים הצבעוניים כמו מכחול.

במלאכת התפירה דואגים להסתיר את החיבורים והתפרים עד כמה שניתן מה שהפוך מרקמה ששם יש את האפשריות להשתמש במגוון רחב של קישוטים להבלטה מעל הבד כמו חרוזים, פייטים, פנינים ואלמנטים שונים לצורך קישוט.

מלאכת הרקמה דורשת מיומנות טכנית ויד טובה, כמו כן יש צורך במספריים, חוט ומחט. יש כאלה שנעזרים בחישוק- העוזר למתוח את הבד ליצירת קישוט מתוח ויפה, חישוק זה מקל מאוד על פעולת הרקמה.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

דפוס משי

הדפסת משי היא שיטת הדפסה והעתקה על משטחים שונים כמו נייר או בד, על ידי רשת צפופה של חוטים. בתחילתה של השיטה היו יוצרים הדפס על רשת מתוחה על מסגרת עץ בעזרת שעווה. ע"י השעווה היו אוטמים את האזורים בציור