הדפסת אופסט

עודכן ב: 12 אפר 2018

הדפסת אופסט

בתחילת תהליך ההדפסה הקובץ הדיגיטלי מתורגם ומופרד ל-4 צבעי היסוד: ציאן (סוג של תכלת), מג'נטה (סוג של ורוד/אדום), צהוב ושחור. לכל צבע יסוד מפיקים לוח אופסט בנפרד, לוח אופסט הוא משטח אלומיניום שמצופה באמולסיה, האמולסיה היא חומר שדוחה מים וקולט שמן. על ידי הקרנה- חשיפה לאור, החומר שמיועד להדפסה נצרב באמולסיה. במקומות ריקים בלי הדפסה האמולסיה מוסרת על ידי חומרים שמסירים אותה.

כך יוצרים לוחות אופסט לפי מספר הצבעים שיש בקובץ ההדפסה, הם נוצרים בגדלים שונים בהתאם לגודל מכונת האופסט בה מדפיסים.

מכניסים את הלוח למכונת האופסט ומרטיבים אותו עם מים מעורבבים באלכוהול, במקביל מורחים על הלוח את צבע הדפוס הנדרש, משום שצבע הדפוס שמנוני ומשחתי הוא נדבק ללוח רק במקומות בהם נמצאת האמולסיה שכן היא דוחה את המים ומקבלת את הצבע השמנוני. הצבע לא נדבק ללוח במקומות בהם אין אמולסיה שכן הצבע שמנוני והלוח רטוב במים והמים דוחה את השמן.


הדפסת פרוצס

עבודת אופסט בצבעים מלאים מתבצעת בעזרת 4 לוחות. כל לוח אחראי להדפסת אחד מצבעי היסוד של הדפוס: C CIAN –ציאן – כחול. M – MAGENTA –מג'נטה – אדום. Y – YELLOW –ילו – צהוב. K – KEY – קיי – שחור.  (CMYK) מכונת הדפוס המיועדת לכך בנויה מ-4 עמדות צבע (units) – עמדה עבור כל צבע יסוד. כל לוח מורכב בעמדה שלו, כאשר הנייר המודפס נכנס בצד אחד של המכונה ויוצא מהצד השני צבעוני ועשיר לאחר שהודפסו עליו כל צבעי ארבעת הלוחות.

תהליך זה נקרא הדפסת פרוצס.

בד"כ תהליך זה דורש מינימום הרצה של כ-1000 יח' (בהדפסות גדולות מאד ניתן לפעמים להסתפק בפחות) מה קורה כאשר רוצים להדפיס כמויות קטנות יותר? או זקוקים להדפסה מהירה יותר? עבור זה קיימות היום המדפסות הדיגיטליות המכווצות את כל התהליך, ללא צורך בהכנת לוחות, לתהליך קצרצר במכונה אחת המוציאה פלט ציבעוני ואיכותי.

אם כך למה לא לעבור להדפסות דיגיטליות בלבד?

הדפסה דיגיטלית עובדת בד"כ עם מחיר לפעימה. כך יוצא שהמחיר שמשולם עבור כל דף הינו שקלים בודדים. כאשר יש צורך ב -20-100 דף – זה משתלם בהחלט. אך, כאשר יש צורך בכמויות גדולות, המחיר בהדפסה דיגיטלית אינו יורד, בעוד המחיר להרצה בהדפסת אופסט יוצא זול באופן משמעותי.


הדפסת אופסט, מתייחסים לכל סוגי ההדפסות המבוצעות במכונת אופסט שהיא מכונה גדולה מאוד המדפיסה באמצעות טכנולוגיה של לוחות מוקרנים. ישנן מכונות אופסט מסוגים רבים ובגדלים שונים, החל ממכונה בגודל שמינית גיליון (A4) ועד מכונת גיליון. גם מספר הצבעים שהמכונה מסוגלת להדפיס משתנה מבית דפוס אחד למשנהו, יש מכונות אופסט המדפיסות בצבע אחד בלבד, בשני צבעים או מכונה המדפיסה 4 צבעים שמאפשרת הדפסה צבעונית (פול-פרוצס)פוסטים אחרונים

הצג הכול

דפוס משי

הדפסת משי היא שיטת הדפסה והעתקה על משטחים שונים כמו נייר או בד, על ידי רשת צפופה של חוטים. בתחילתה של השיטה היו יוצרים הדפס על רשת מתוחה על מסגרת עץ בעזרת שעווה. ע"י השעווה היו אוטמים את האזורים בציור